Konfiguracja dla użytkowników Symbian S60 v3



Przed rozpoczęciem konfiguracji telefonu należy pobrać certyfikat serwera UAM i zainstalować go w telefonie. Certyfikat znajduje się na stronie webowej UAM pod adresem: http://eduroam.amu.edu.pl/cert.html (Należy wybrać certyfikat przeznaczony dla Windows.)
Certyfikat można najpierw pobrać do komputera, a następnie umieścić w pamięci telefonu, posługując się jedną z dostępnych metod:
1. przesyłając za pomocą kompatybilnego kabla do transmisji danych, rekomendowanego przez producenta telefonu,
2. przesyłając przez Bluetooth,
3. przenosząc na karcie pamięci.
(Szczegółowych instrukcji trzeba szukać w podręczniku dostarczonym wraz z telefonem.)

Certyfikat można również pobrać bezpośrednio do telefonu, łącząc się z Internetem przez sieć operatora GSM i wchodząc na stronę o podanym wyżej adresie. Jednakże w tym przypadku należy liczyć się z tym, że operator pobierze pewną opłatę za pakietową transmisję danych, zgodnie ze swoim cennikiem. (Będzie to raczej niewielka opłata, ponieważ do pobrania jest ok. 1,25 kilobajta.)

Zapisując certyfikat w telefonie należy zaznaczyć wszystkie trzy możliwe zastosowania certyfikatu, tj. Internet, Spr. certyfik. online oraz VPN.






Teraz można przejść do konfiguracji połączenia. Należy otworzyć Menu telefonu, a następnie wybrać Narzędzia > Ustawienia > Połączenie > Punkty dostępu.
Z menu Opcje należy wybrać Nowy punkt dostępu.



Na ekranie pokażą się rubryki, które należy wypełnić następująco:
Nazwa połączenia: trzeba coś wpisać, ale można wpisać, to co się chce - proponujemy wpisanie eduroam (wielkość liter nie ma znaczenia)
Nośnik danych: należy wybrać WLAN
Nazwa sieci WLAN: trzeba wpisać eduroam (tym razem wielkość liter ma znaczenie)
Status sieci: Publiczna (domyślnie)
Tryb sieci WLAN: Infrastruktura (domyślnie)
Tryb zabezp. WLAN: należy wybrać WPA/WPA2



Na ekranie wyświetli się lista kilku różnych EAP-ów. Trzeba najechać kursorem na EAP-PEAP oraz z menu Opcje wybrać Włącz, a potem należy wybrać Opcje > Podwyższ priorytet tyle razy, by EAP-PEAP znalazł się na pierwszej pozycji. Pozostałe EAP-y należy wyłączyć.



Następnie znów trzeba najechać kursorem na EAP-PEAP oraz z menu Opcje wybrać Edytuj. Rubryki znajdujące się w zakładce Ustaw. należy wypełnić następująco:
Certyfikat osobisty: Nieokreślony (domyślnie)
Certyfikat autoryzacji: należy odszukać i wybrać Adam Mickiewicz University CI (czyli certyfikat pobrany ze strony webowej UAM)
Nazwa użytk. w użyciu: należy zmienić na Ust. przez użytkow.
Nazwa użytkownika: ta rubryka pozostaje pusta (domyślnie)
Domena w użyciu: należy zmienić na Ust. przez użytkow.
Domena: należy wpisać amu.edu.pl
Pozostałe rubryki należy pozostawić bez zmian (tj. Pozwól na PEAPv0: Tak, Pozwól na PEAPv1: Tak, Pozwól na PEAPv2: Nie)



Należy przejść do zakładki EAPs (nacisnąć strzałkę w prawo). Wyświetli się inna lista EAP-ów, na której należy wskazać kursorem EAP-MSCHAPv2 oraz wybrać Opcje > Włącz, a następnie Opcje > Podwyższ priorytet tyle razy, by EAP-MSCHAPv2 znalazł się na pierwszej pozycji. Pozostałe EAP-y należy wyłączyć. Potem znów trzeba wskazać kursorem EAP-MSCHAPv2 i wybrać Opcje > Edytuj.



Wyświetlone na ekranie rubryki należy wypełnić następująco:
Nazwa użytkownika: należy wpisać pełną nazwę swojego konta UAM (tj. [...]@amu.edu.pl lub [...]@st.amu.edu.pl)
Żądanie hasła: Nie (domyślnie)
Hasło: należy wpisać swoje hasło do konta (takie samo, jak w poczcie e-mail)



Następnie należy wybrać: Wróć > Wróć > Wróć > Wróć > Wróć. Na liście punktów dostępu pojawi się nowy punkt dostępu o nazwie eduroam. Na tym kończy się konfiguracja połączenia z siecią Eduroam - należy wybrać: Opcje > Wyjdź.



Teraz trzeba skonfigurować swoje programy internetowe zainstalowane w telefonie tak, by łączyły się z Internetem za pośrednictwem nowo utworzonego punktu dostępu eduroam. Robi się to indywidualnie dla każdego programu. Trzeba się kierować pomocą dołączoną do danego programu.